Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Ostravská Fakultní nemocnice vzdělává chirurgy z celé ČR i Slovenska

Ostravská Fakultní nemocnice vzdělává chirurgy z celé ČR i Slovenska

8.10.2020


Zkušení lékaři z řad chirurgů ve Fakultní nemocnici Ostrava připravili pro mladé lékaře z oboru chirurgie seminář zaměřený na techniku, historii i praktické dovednosti laparoskopických operací.

Desítka mladých začínajících chirurgů z nemocnic v Česku a na Slovensku tak absolvovala v největší ostravské nemocnici ve druhé půlce září historicky první operační Kurz mini-invazivní chirurgie.

Zmíněné typy zákroků jsou prováděny za pomoci drobných vstupů do dutiny břišní a eliminuje se tak nutnost provést velký řez. Mladí lékaři se během kurzu seznámili nejen s teoretickými postupy u laparoskopických operací kýly, žlučníku a apendixu, ale podstatná část týdne byla zaměřena hlavně na praktický nácvik laparoskopických operací.

„Dva dny naši chirurgové mladým kolegům přednášeli, zbývající dny už mladí lékaři strávili u trenažéru, kde si nacvičovali základní kroky laparoskopie. Část kurzu během posledních dvou dnů pak asistovali přímo u operačních výkonů na naší chirurgické klinice,“ popsal průběh kurzu jeho odborný garant docent Petr Vávra, který je přednostou Chirurgické kliniky fakultní nemocnice.

„Naučili jsme se, nástroje správně držet, abychom při operaci ztratili co nejméně energie a přitom nebyli zbytečně křečovití,“ řekla jedna z mladých lékařek z kurzu s tím, že operační postupy, které se mohla od specialistů ve fakultní nemocnici Ostrava během týdne naučit, určitě přenese na oddělení v nemocnici v olomouckém kraji, odkud do Ostravy přijela.

Odbornost chirurgů fakultní nemocnice je věhlasná a zájem o kurz byl mnohonásobně vyšší, než organizátoři stanovili. Proto se dle slov pana docenta Vávry uskuteční tento kurz opět příští rok.

Zdeněk Nytra

8. října 2020


Foto, zdroj: FNO


Další články v kategorii