Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
ODS: Novela zákona o státní službě popírá jeho smysl

ODS: Novela zákona o státní službě popírá jeho smysl

19.12.2018

Senátorský klub ODS podpoří doprovodné usnesení k insolvenčnímu zákonu, které předloží Jitka Chalánková, nesouhlasí však se změnami zákona o státní službě a zrušením karenční doby.

„Podporujeme poskytnutí možnosti lidem, kteří se nacházejí v dluhové pasti, zároveň však nelze pominout práva věřitelů. Podpoříme  doprovodné usnesení, které bude předkládat paní kolegyně Jitka Chalánková, a které může být dobrým základem pro vznik opravdu kvalitního návrhu insolvenčního zákona,“ řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.           

 „V usnesení chceme vyzvat ministra spravedlnosti, aby po roce účinnosti zákona vyhodnotil, kolik dlužníků se dostává z dluhových pastí, kolik lidí se v novém modelu přihlásilo a zda má zákon avizované dopady.,“ uvedla senátorka Jitka Chalánková.

 Senátor Zdeněk Nytra se vyjádřil ke změnám služebního zákona: „Zákon o státní službě přináší veliké negativum – zjednodušení možnosti odvolání státních tajemníků. To popírá samotný smysl služebního zákona, který měl původně zajistit nezávislost státních úředníků na politické reprezentaci. Nesouhlasíme ani s úpravou zákona, která vyřazuje posudkové lékaře ze služebního zákona-  může krátkodobě pomoci vyřešit nedostatek posudkových lékařů, dlouhodobě ale povede k jejich ještě většímu nedostatku, protože platové podmínky ve služebním zákoně jsou výrazně lepší než v rámci zákoníku práce. Problém máme také s dalším odkladem e-receptů.“

„ Ukázalo se, že karenční doba funguje a fiktivní nemocnost byla omezena. Nechápu, proč bychom měli zaměstnavatelům opět zvyšovat náklady a rušit stávající funkční model. Podpoříme pozměňovací návrh, který zvýšené náklady způsobené zrušením karenční doby zaměstnavatelům alespoň částečně kompenzuje,“ vyjmenoval výhrady ke zrušení karenční doby senátor Vladislav Vilímec.

19. prosince 2018


Další články v kategorii