Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Od diktatury k diktatuře

Od diktatury k diktatuře

26.1.2017

Dějepisná soutěž studentů gymnázií, pořádaná Gymnáziem Cheb, je řadu let největším setkáním středoškolských studentů České a Slovenské republiky.

V průběhu soutěže studenti prezentují v písemných testech své vědomosti, které svou hloubkou (zejména u družstev v popředí výsledkové listiny) v dobrém slova smyslu pravidelně šokují přítomné vysokoškolské pedagogy.

Vzhledem k mimořádnému zájmu se od roku 2014 ve všech 22 krajích R a SR uskutečňuje krajské kolo, jehož se v  jubilejním XXV. ročníku 6. dubna 2016 zúčastnilo 239 gymnázií z obou republik. Z krajského kola pak i letos vzešel tradiční počet 75 gymnázií, která se utkala  24. listopadu 2016 v Chebu. Studenti soutěžili ve znalostech  čs. dějin od osvobození Československa v květnu 1945 do konce roku 1948.

V roli odborných garantů jsou historici  prof. Rychlík a doc. Šebek, jako hosté  další osobnosti, např. astrofyzik Jiří Grygar, kardiochirurg prof. Pirk, sportovci Bára Špotáková, Dominik Hašek, Martin Ručinský či Josef Golonka.

Do zadávání otázek  finálního kola se prostřednictvím velkoplošné obrazovky zapojili m.j. Zdeněk Svěrák, Magda Vašáryová,  Milan Kňažko, Karel Gott či Marek Eben.

Mezi sponzory jsou m.j. poslanci  českého parlamentu i Slovenské národní rady, čeští senátoři, záštitu nad 25.ročníkem převzali ministři školství obou republik, slovenský prezident  Andrej Kiska a z české strany Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny a Milan Štech, předseda Senátu.

Letos se krajská kola soutěže  uskuteční v dubnu, celostátní finále pak v listopadu, opět v Chebu.

Více na  www.dsgymn.gymncheb.cz 

Další články v kategorii