Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
O čem /ne/svědčí volební účast

O čem /ne/svědčí volební účast

29.10.2018

Jaká byla volební účast v senátního obvodu č. 70 Ostrava – město, který tvoří ostravské městské části a několik přilehlých obcí a měst?

Vítkovice  29,67 %, Moravská Ostrava a Přívoz 30,55 %, Mariánské Hory a Hulváky 33,81 %, Slezská Ostrava 34,73 %, Nová Ves 39,38 %, Michálkovice 39,47 %, Vratimov 41, 84 %, Radvanice a Bartovice 45,09 %, Šenov 48,04 %, Hrabová 48,05 %, Petřkovice 49,92 %, Stará Bělá 52,76 %, Stará Ves n. Ondřej.54,05 %, Lhotka 57,75 %, Hošťálkovice 58,06 %, Václavovice 58,96  %, Nová Bělá 60,24 %.

Pokud si položíme otázku, proč se např.liší volební účast ve Vítkovicích   od  Nové Bělé, odpověď se nabízí sama: v menších městech či obcích jsou si lidí blíže,  kandidáty vesměs osobně znají a mají tedy větší motivaci k volbám přijít. S touto odpovědí bychom se mohli spokojit, pokud se nepodíváme do sousedního volebního okresu Opava- tam volilo na 49 %,  kdežto v Ostravě na  35%. Proč přišlo v samotné Opavě k volbám o 20 % více lidí než v historickém centru, tedy v Moravské Ostravě? 

Není dobře, když o kvalitě života v místě, kde žijeme, necháme rozhodovat jenom ty druhé. V tom jsou komunální volby důležitější, než ty celostátní a dokonce i prezidentské.

Závěrem se sluší poděkovat všem,  kteří k volbám přišli.  V našem  senátním obvodu jsem písemně blahopřál každému zvolenému zastupiteli následujícím dopisem: 

Vážená paní – pane,

Dovolte mi, abych Vám blahopřál k získání Vašeho mandátu v komunálních volbách 2018. Funkce každého zastupitele dosažená v demokratických volbách na základě důvěry voličů je významná a je potřeba si jí vážit. Sám jsem získal takový mandát poprvé v roce 2006 v zastupitelstvu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a od té doby působím v komunální politice. Jsem přesvědčen, že je to prospěšná a důležitá práce. Letos jsem byl zvolen do zastupitelstva města Ostravy. Spojuje nás tedy společný cíl: aby se naše obec, městský obvod či město stalo dobrým místem k životu.

Jsem přesvědčen, že jako senátor mohu nabídnout své zkušenosti a poznatky z celostátní politiky, a to právě ve vztahu k politice komunální. Mohu-li Vám tedy s čímkoliv pomoci, budete-li mít na mě jakékoliv dotazy z agendy komunální politiky i Senátu, neváhejte mě kontaktovat. Jsem pravidelně ve své senátní kanceláři, ale rád se s vámi setkám ve vaší obci či městském obvodu.

Ještě jednou gratuluji

S úctou Zdeněk Nytra


Další články v kategorii