Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Křišťálový lev, skleněné šachy a vaše návštěva v Senátu

Křišťálový lev, skleněné šachy a vaše návštěva v Senátu

11.1.2018

Valdštějnský palác na Malé Straně, sídlo Senátu ČR, se v letošním roce, kdy si připomínáme 100 let republiky, otevře častěji veřejnosti, než v minulosti. Nebude to jen při příležitosti státních svátků a výstav.

Máte šanci navštívit Senát na pozvání svého senátora: při příležitosti rodinného výletu do Prahy, školního, studentského  či seniorského  zájezdu.  Zájemci, obraťte se písemně či telefonicky na adresu senátora Zdeňka Nytry! Je uvedena  na tomto webu  ve složce Kontakty. 

Křišťálový lev jako symbol české státnosti, sklo zdobené českým granátem či vybrané dary, které obdrželi v průběhu uplynulých dvaceti let představitelé Senátu od zahraničních delegací, si mohou prohlédnout návštěvníci v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Výstava protokolárních darů je ke zhlédnutí až do 15. dubna 2018. 

Většina setkání státních představitelů se zahraničními delegacemi je tradičně završena výměnou darů. Jedná se o předměty, které jsou pro daný stát typické a které by měly navštívenou zemi připomínat. Senát Parlamentu ČR prezentuje Českou republiku především českým sklem. Prezidentům a šéfům parlamentních komor, kteří oficiálně navštíví Českou republiku, předává předseda českého Senátu křišťálového lva, který váží přes dva kilogramy a je vyroben z formy z období první republiky. 

Kromě klasického českého křišťálu jsou vystaveny také dary ze skla barevného, zlaceného, zdobeného českým granátem či uměleckým motivem. Symbolický přesah mají křišťálové šachy, neboť politické jednání je v přeneseném slova smyslu šachovou partií. K vidění je i celá řada darů, které obdržel předseda či místopředsedové Senátu od zahraničních partnerů. Mezi vystavovanými jsou tak nejenom dary z evropských zemí, ale i Japonska, Jemenu, Kanady či Nového Zélandu. 

Výstava protokolárních darů je veřejnosti je přístupná od ledna do března vždy první víkend v měsíci. Od dubna každý víkend a ve státní svátky od 10.00 do 17 hod. Vstup volný 

Od knih po kravaty 
Většina setkání zahraničních delegací je zakončena výměnou darů. Jedná se o předměty, které jsou pro daný stát typické a které by měly navštívenou zemi připomínat.
Senát Parlamentu ČR prezentuje Českou republiku českým sklem, knihami o České republice v několika jazykových mutacích, knihou o Valdštejnském paláci, CD s klasickou českou hudbou, výrobky s českým granátem, grafickými listy s motivy Prahy.
Nejoblíbenějším darem jsou výrobky českých sklářů. Kromě klasického českého křišťálu  také sklo barevné, zlacené, zdobené českým granátem, s uměleckým motivem, nože na dopisy s křišťálovou rukojetí, těžítka a další. Pro partnery z asijských a arabských zemí je vhodnější mít sklo barevné, případně se zlatým dekorem. V severských zemích je oblíbené sklo čiré. V zemích Latinské Ameriky je velice ceněným darem Pražské Jezulátko. Pro dámy je možné zvolit šperk s českým granátem nebo  brož ve tvaru lipového listu. Senát disponuje i dárky užitnějšího charakteru jako jsou například kravaty, dámské šátky či pera s logem „S“. 


Další články v kategorii