Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Kdy se dozvíme kolik smogu je z Polska?

Kdy se dozvíme kolik smogu je z Polska?

27.2.2018

„90% znečištění v době emisí v ostravské pánvi způsobuje polský průmysl a polské domácnosti. Proč vláda, kraj a město nevytvořily tlak na Polsko,“ napsal na svém facebooku Petr Kajnar 19.ledna 2018. Ano je to ten samý člověk, který byl ostravským primátorem ČSSD do roku 2014. Vytvářel tehdy nějaký tlak?

Kdo tlačí na Polsko je EU. Její soudní dvůr ho varoval před dalekosáhlými sankcemi za každý den, když nebude dodržovat unijní limity a nezmění svou legislatovu /do léta/. Jedním z nedodržovaných limitů jsou i tolik připomínané mikrogramy na metr krychlový. U nás je to 20 mikrogramů na metr, v Polsku  100 mikrogramů. Existuje česko-polská mezirezortní komise, která se životnímu prostřední věnuje. Nikdy však neodpověděla na otázku, kdo může za časté smogové situace v česko-polských příhraničních oblastech.

Tím, že Soudní dvůr EU vynesl svůj verdikt, je to jasné. Rozsudek se sice týká let 2007 až 2015, ale vztahuje se i na současnost, protože  u našich severních sousedů se za poslední dva roky nic nezměnilo. A žádají opět výjimky  z unijních pravidel!  Naštěstí tato vláda v demisi změnila rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, který chtěl být v této otázce s Polskem nesmyslně solidární. Další články v kategorii