Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Elektronické občanky  v roce 2018 a miliardové investice, které odporují zdravému rozumu

Elektronické občanky v roce 2018 a miliardové investice, které odporují zdravému rozumu

4.4.2017

To jsou hlavní zprávy z konference „ Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové.“  

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na konferenci upozornil na pomalé uskutečňování projektů takzvaného e-Governmentu, tedy elektronizace veřejné správy. 

 Premiér Bohuslav  Sobotka řekl, že ministerstvo vnitra je na zavádění občanských průkazů s elektronickým čipem připraveno, ale je třeba dokončit schvalování zákona, který už delší dobu leží v Parlamentu. Elektronické průkazy budou podle něj vydávány zdarma, a to v roce 2018. 

Elektronická neschopenka by měla podle Sobotky omezit administrativu, umožnila by také lepší kontrolu. Premiér  také označil za důležité, aby v příštím roce začal fungovat takzvaný elektronický recept. "Je to věc, která sníží administrativu v oblasti zdravotnictví a umožnila by lepší kontrolu, jak vynakládáme finanční prostředky na léky," řekl.

Babiš uvedl, že v oblasti e-Governmentu vidí spoustu plánů, ale jejich realizace je pomalá. "Potřebná legislativa je pomalu schvalována, strategické dokumenty a projekty váznou v nekonečném projednávání," řekl vicepremiér. Ve svém projevu dodal, že v ČR je 6686 informačních systémů, které stály 134,5 miliardy korun. Roční provoz stojí 24,3 miliardy korun.

Vicepremiér také řekl, že ve oblasti informačních technologií ve státní správě vidí řadu věcí, které odporují zdravému rozumu. "Nechápu, proč investujeme do tolika různých systémů a ještě k tomu každý úřad samostatně, nechápu, proč neumíme lépe využívat data," řekl Babiš. Za problém považuje také nedostatek kvalifikovaných lidí.

Dvoudenní konference ISSS  se účastní řada senátorů, poslanců, krajských i obecních zastupitelů a nabízí kromě prezentací a přednášek například vyhlášení různých soutěží, dnes večer budou známi vítězové klání o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb. 

Další články v kategorii