Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Co jsme se dozvěděli o Ostravě

Co jsme se dozvěděli o Ostravě

14.9.2018

120 minut věnovala ve čtvrtek večer ČT 4 diskusi 11 kandidátů na primátora Ostravy. Pořad sledovalo dle odhadu buď celý nebo částečně od 130 do 215 tisíc diváků. Úvodní otázka, na kterou všichni odpovídali víceméně stejně, byla pro budoucnost našeho města zcela irelevantní- o vraždící syntetické marihuaně, a zejména o tom, jak se do městské drogové scény dostala, toho zatím ví pomálu i policie.

Jmenujte alespoň jednu věc, která se v Ostravě povedla a jednu nepovedenou, zněla první otázka, kterou moderátor Martin  Řezníček položil.  I zasvěcený ostravský občan musel být překvapen : povedly se nám plány, vypsání soutěží- architektonických- a nepovedla se změna jatek na galerii moderního umění.   O tom, že se v centru nic nepostavilo, ani slovo. V tomto duchu odpovídala většina dotázaných. Prostě Ostrava je  město  umění a sportu!

Na přetřes přišly i billboardy. Kandidátka, která slibuje v Ostravě olympiádu, metro, čtyřdenní pracovní týden a každému občanu  byt zdarma,  odpověděla, že to je na truc těm politikům, kteří slibují i nemožné. A  co tedy slibujete vy, opáčil komentátor. „ To se dozvíte v příštím týdnu,“ zněla odpověď.

Nosnými tématy včerejší besedy měl být doprava, životní prostředí  a zdravotnictví. - Podle toho, kolik času bylo věnováno  kompetencím  asistentů dopravy v tramvajích a autobusech,  jde o „kardinální“  problém.  Na koncepční návrhy a diskuse o nich nezbyl čas.-  Proč?- Moderátor,  který vstupoval  do diskuse velmi uměřeně,  dopřál každému  ze tří nejvíce hovořících kandidátů  více než 13 minut času, / průměr pro celý pořad měl být cca  10 minut/.   Je logické, že na ostatní nezbyl čas.

Na čem se shodli všichni diskutující?- Současná koalice postupovala při řešení problému rozvážněji , než bylo nutné. Přesněji řečenu pomalu. 

Zdeněk Nytra na facebooku zval na shlédnutí  čtvrtečního večera na ČT4: Zcela určitě to bude nejzajímavější konfrontace názorů o současných problémech a budoucím směřování našeho města.  Pro ty, kteří besedu nesledovali, tedy odkaz:

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2593987-soucasna-koalice-postupovala-pomalu-shodli-se-v-debate-kandidati-na-ostravskeho

Jak to viděl Ing. Pavel Bartoš, president Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a místopředseda krajské hospodářské komory:

Debata mě zklamala v tom smyslu, že názory většiny  kandidátů na primátora  neodpovídaly významu této funkce-  byly to samé zákazy, regulace, nařízení. Na koncepční řešení nezbyl v této diskuzi čas. Přitom názory Zdeňka Nytry, které měl možnost přenést,  koncepční byly.  Např. - Jako jediný  hovořil o potřebě  zastavět proluky v městském centru.  V diskuzi o životním prostředí vyjádřil  nutnost jeho řízení, nečekat pasivně, až nastanou kalamitní situace. -  Máme tady přece  superpočítač, který disponuje  daty o znečištění ze všech zdrojů a  nám nabízí řešení. O takových věcech se mělo diskutovat.

Foto:Martin Řezníček, moderátor čtvrtečního pořadu, bývalý zpravodaj ČT v USA


 Další články v kategorii