Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Česko má úžasné lidi

Česko má úžasné lidi

9.8.2017

MS v Londýně se vysílá do více než dvou set zemí. Jestli nějaká z nich touží po globální reklamě, moc lepších příležitostí nemá. Je to úplně prosté: stačí napsat závodníkům na triko, odkud pocházejí. Ale my jsme řekli: ne. V databázi OSN, ročence CIA, mapách Googlu a dalších rozhodujících adresách už jsme Czechia , jak se usnesli vloni nejvyšší ústavní činitelé, podpořeni doporučením geografů


 Czechia - tak představovat světu. Disponovat stručným a srozumitelným názvem-značkou má spoustu praktických výhod. Czech Republic není značka, je to úřední jméno.  Při pohledu na trika soupeřů absurdní. Ze záhadných důvodů  si zakládáme na tom, že jsou republika.

 Když už někdo jde do angličtiny - jako drtivá většina zemí, ale ne všechny -, dělá to právě kvůli značce, ne? Na globálním sportovním fóru se samozřejmě přizpůsobují země, které normálně nepoužívají latinku; i Čína se jmenuje China. Tanzanci běhají pod názvem Tanzania, a ne United Republic of Tanzania, a taky ne svahilským Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Dokonce i Němci adoptovali na dresy název Germany, a ne Deutschland. 

Srovnávejme srovnatelné s námi: Sportovci z Chorvatska nezávodí pod jménem Hrvatska, nýbrž Croatia (jistě, žádné Republic of Croatia). Ale Poláci a Maďaři dali přednost rodné řeči: na dresech ani Poland, ani Hungary, ale Polska a globálně nepoužitelné Magyarország. Na tílkách Řeků a Řekyň čteme Hellas, ne Greece. Brazilci jsou Brasil se "s", drží se portugalštiny. Buď se má globalizovat (Czechia), nebo národně pyšnit (Česko).

Ministerstvo zahraničí říká, že nemůže sportovním svazům diktovat, jen doporučovat, co si mají na dresy dát. Sportovní svazy zase říkají, že čekají, až jim to někdo nadiktuje, nejlépe rovnou vláda. Jde o to, že změna na Czechii by něco stála, a funkcionáři by pochopitelně chtěli, aby na ni svazy dostaly peníze. Také - asi správně - připomínají, že když už se má názvosloví na reprezentačním úboru měnit, tak u všech sportů stejně, a nenechávat to na kreativitě jednotlivých činovníků.

Czechia has marvellous people- Česko  má úžasné lidi, chlubí se ministerstvo zahraničí v prezentačním videoklipu naší vlasti.- Ale na mistrovství světa není ani jeden. Na hrudích atletů a atletek jen a jen samá Czech Republic. Video na Czechii stálo milion korun. Výměna dresů by byla dražší, ale nesrovnatelně efektivnější. Klidně ať na ni stát rozumnou, zdůvodněnou částkou přispěje.

 

P.S. Z diskusí na  sociálních sítích  jednoznačně vyplývá, že Česko nikdo nechce, ale znáte to:  v diskusích jakéhokoliv druhu převládají negativisté…


 Další články v kategorii