Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Byl jsem hostem v pořadu "Máte slovo" na ČT1 k tématu cyklo-novely

Byl jsem hostem v pořadu "Máte slovo" na ČT1 k tématu cyklo-novely

28.5.2021

️Rozporuplná „cyklo-novela“ s navrhovaným odstupem při objíždění cyklistů 1,5 metru, se včera stala tématem pro televizní pořad „Máte slovo s Michaelou Jílkovou“, kam jsem byl pozván jako diskutující host.


Přejetí plné čáry, postihy řidičů za pouhé nedodržení vzdálenosti, ačkoliv se cyklistovi nic nestane... Tato i další témata vyplynula během včerejší diskuse na ČT1.

Zmíním třeba nedostatečné proškolování cyklistů před jízdou na silnici, nebo fakt, že po cestách se pohybuje čím dál víc občasných cyklistů amatérů, kteří si kolo půjčí třeba formou sdílení ve městech.

Z řad diskutujících pak zazněl nápad, že by cyklisté měli mít na kolech povinně zpětné zrcátko, či signalizační zařízení upozorňující na blížící se auto, aby měli přehled o dění na silnici. Na nic takového ale novela nepomýšlí. V krátkém čase pořadu nestačila padnout zmínka o tom, že někteří cyklisté jezdí se sluchátky, která také mají vliv na jejich (ne)přehled o dění na silnici.

Dále jsme se v pořadu dostali k číslům ze statistik. V roce 2019 došlo v ČR ke 4091 nehodám s účastí cyklistů. 2606 cyklistů bylo viníkem nehody, to je 64%, tedy většina. Pod vlivem alkoholu bylo v době nehody 782 cyklistů a více než 1,5 promile alkoholu po nehodě nadýchalo 509 cyklistů. Následkem nehody v roce 2019 na silnicích u nás zemřelo 36 cyklistů, z toho 27 prokazatelně vlastní vinou. Nehod vzniklých při předjíždění je přitom jen pětina z počtu všech nehod.

Senát se projednávání novely bude věnovat na své schůzi 9., respektive 10. června. Zda konkrétně Senátorský klub ODS a TOP 09 novelu v současné podobě podpoří, zatím není jasné.

Celý pořad najdete tady: Zdeněk Nytra v pořadu Máte slovo na ČT1 27.5.2021Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Foto: pxb

Další články v kategorii