Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Babiš: Když mě pozvou, přijdu

Babiš: Když mě pozvou, přijdu

13.6.2019

„Když mě pozvou, samozřejmě, že tam přijdu. Ale znovu opakuji, ty audity nejsou o mně. To je souboj mezi našimi úředníky a Evropskou komisí. Oni musí obhájit tvrzení auditorů, se kterým podle předběžných informací, které mám, zkrátka Česká republika nesouhlasí,“ řekl Babiš.

Návrh na zřízení komise podpořilo 52 z 57 přítomných členů Senátu. Pro byli i všichni hlasující zástupci hnutí ANO, naopak pět ze šesti přítomných zástupců vládní ČSSD se hlasování zdrželo; z klubu sociální demokracie byl pro jen Miroslav Antl. Složení komise pak Senát schválil takřka jednomyslně až na Pavla Štohla (ČSSD), který se hlasování zdržel. V komisi je zastoupeno rovným dílem všech šest senátorských frakcí.

Nytra po úvodní schůzce členů komise řekl, že si od ministerstev a zastoupení Evropské komise vyžádá návrhy auditů. Ten, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. Podle Nytry by komise měla dokumenty dostat, protože může pracovat s důvěrnými materiály.

Podle místopředsedy komise Tomáše Goláně (SEN 21) bude smyslem komise popsat obsah auditních zpráv nezávislým způsobem. „Jsem velice zvědavý na to, jak fungoval kontrolní systém přidělování dotací, to mě nesmírně zajímá,“ řekl první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09).

. „Pokud se podíváme do historie, tak žádná komise ustavená jakýmkoli orgánem parlamentu ještě nikdy nevedla k žádnému konkrétnímu výsledku,“ uvedl šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. „Věřím, že komise bude mít výsledky. Minimálně že řekne, jak to bylo se všemi informacemi, které jsou různě dezinterpretovány,“ oponuje ale šéf senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. 

Komise by se tak mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a také ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

 

Další články v kategorii