zprávy ze Senátu

ODS navrhla snížení DPH a odklad daňového přiznání
2.2.2019
5. schůze (29.a 30. 1. 2019) - V Senátu se u řečnického pultu moc nevtipkuje. Když už, tak nechtěně. Posuďte sami: Paní ministryně financí nám vážně sdělila, že snížením spotřební daně na lahvové pivo o 6 slovy šest haléřů na litr se zásadně zvýší dostupnost lahvového piva.
Na tiskové konferenci našeho klubu jsem se věnoval problematice GDPR – tyto zkratky, které se navíc vyslovují anglicky, se vztahují k ochraně osobních údajů. O co jde: vláda dodala do Senátu zákony s touto problematikou tři čtvrtě roku po skončení adaptační lhůty. Zároveň k tomu „přilepila“ i úpravu zákona o svobodném přístupu k informacím a změnu zákona o zdravotních službách. Proč s tím nesouhlasíme? - nejenže byl zákon dodán pozdě, ale s „přílepky“ bude naprosto nepřehledný, jde přece o věci, které spolu vůbec nesouvisejí!
Za dva dny jsme absolvovali takřka půl stovku hlasování. Ve zkratce tedy ty nejdůležitější:
- 8. říjen se stane Památným dnem sokolstva – Toho dne v roce 1941 R. Heydrich nechal Sokol rozpustit. V kalendáři tak máme už 13 památných dnů, nejsou to však dny pracovního klidu.
- Senát nepodpořil rezoluci požadující uznat biotroniku jako doplněk klasické medicíny.
- Lékárníci musí ověřovat v rámci boje proti padělkům pravost léků.
- Eliška Wagnerová Markéta Selucká jsou kandidátkami Senátu na zástupce ombudsmana. Konečnou volbu provede Poslanecká sněmovna.
- Senát akceptuje definici antisemitismu jako „určitý způsob vnímání Židů, který lze popsat jako
- nenávist vůči Židům. Slovní a fyzické projevy antisemitismu směřují proti židovským i nežidovským osobám anebo jejich majetku.“
- Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se bude opět připomínat i jako Mezinárodní den studentstva
- Obce a kraje by neměly být vůbec pokutovány za porušení pravidel ochrany soukromí. Senát dále odmítl omezování práva na informace, které se týkají údajů o trestním řízení nebo českých zájmů v zahraničí.
- Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením se zvýší o 6000 korun na 19.200 korun měsíčně, příspěvek na péči o těžce postižené o 4000 korun na 12.800 až 13.900 korun měsíčně podle věku. Navýšení se bude týkat zhruba 110.000 osob, z toho 25.000 plně závislých, které potřebují celodenní péči. Za poskytnutí terénních sociálních služeb nyní lidé platí 130 korun za hodinu. Po zvýšení příspěvku si tak mohou zaplatit péči v rozsahu 4hod. 45 min
- Dobrou zprávou pro živnostníky a malé podnikatele je iniciativa místopředsedy hospodářského výboru Lumíra Aschenbrennera /ODS/. Do Sněmovny putuje jeho návrh na snížení DPH na některé služby včetně stravovacích v restauračních zařízeních, nižší spotřební daň na pivo a prodloužení lhůty na podání daňového přiznání o jeden měsíc v případě elektronického podání.